Emekli Sandığı Dul ve Yetim Maaşı Bağlanması (Ölüm Aylığı)

20 Ocak 2012 admin 128 Yorum

emekli
Dul-Yetim aylığı bağlanmasının şartlarını, bu denilen maaşın kimlere bağlanacağı, olur, bu konular hakkında yaptığım araştırmalar üzerine biraz bilgi vermeye çalışacağım. Kafanıza takılan bir soru olursa yorum yazarsanız cevaplamaya çalışırız. 

Dul ve Yetim Aylığı Kime Verilir, Şartları Nelerdir ?

5434 sayılı T.C. Kanununa göre dul ve yetim aylığı, vefat eden devlet memurunun eşi (Karı veya Koca), çocukları (kız ya da erkek) ve anne ve babalarına bağlanan aylıklar olmaktadır. Aylıkların ödenmesi şartları 5434 sayılı T.C. Kanununda eş, kız ve erkek çocuklar, anne ve baba için ayrı ayrı yer almaktadır.

1- Eşe aylık bağlanması şartları;
Vefat eden eşinden dolayı yalnızca dul kaldığı sürece ölüm aylığı bağlanır ve devam eder. Bu ölüm aylığının bağlanabilmesi için gerekli hizmet süresi 10 yıldan 5 yıla indirilmiştir. Başka şart istenmemektedir. Alınacak ölüm aylığının ne kadar olacağı yetim sayısına, çalışma durumuna göre değişmektedir. Bu kısmı aşağıdaki aylık oranları kısmından bakabilirsiniz.

2- Kız çocuklarına ;

Vefat eden anne veya babasının hizmet süresi 5 ila 10 yıl arası ise kız çocuğa bağlanan ölüm aylığının şartları, evli olmaması halinde ve bir devlet memuru olmaması halinde bağlanır. Yetim maaşı 18 yaşına kadar şartsız, orta öğrenim görüyorsa 20 yaşına kadar , yüksek öğrenim görüyorsa 25 yaşına kadar muhtaç olmaları kaydıyla yetim maaşı bağlanmaktadır. Bir evlilik durumunda veya devlette işe girme durumunda aylık bağlanmaz veya aylık bağlıysa da kesilir.

3- Erkek çocuklarına ölüm aylığı bağlanmasının şartları;

Vefat eden babasının hizmet süresi 5 yıldan fazla ise Devlet memuru, sigortalı, Bağ-Kur’lu veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmamaları veya kendi sigortalılıkları nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olmaları gerekmektedir. 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmayanlara veya Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirip malûl olduğu anlaşılanlarda aylık alabilmektedirler

4- Anne ve babaya çocuğundan ölüm aylığı bağlanmasının şartları;

Vefat eden çocuğun hizmet süresi 5 yıl olması ve anne veya babanın herhangi birinin maaş alıyor olmamaları gerekmektedir. Aylık alan anne veya babaya çocuğundan kalan ölüm aylığı bağlanmamaktadır. Fakat;

A) Anne Dul ise:

Vefat eden çocuğun annesi dul ise, çalışmadığını ve bir yerden geliri olmadığı belgelendikten sonra, çocuğunun maaşından kalan hisse varsa bunu alabilmektedir. Eğer annenin yaşı 65 üzeri ise ve bir geliri yada aylığı olmaması durumunda, artan hisse olmasına bakılmadan ölüm aylığı alabilmektedir.

B) Baba : 

Vefat eden çocuğun babası, çalışmadığını ve bir yerden geliri olmadığı belgelendikten sonra, çocuğunun maaşından kalan hisse varsa bunu alabilmektedir. Eğer babanın yaşı 65 üzeri ise ve bir geliri yada aylığı olmaması durumunda, artan hisse olmasına bakılmadan ölüm aylığı alabilmektedir.

Dul ve Yetim Aylığı Ne Kadar Alırım ?

1- Yalnızca eş olması halinde % 75,
2- Yalnızca eş var ancak eş Emekli Sandığından kendi aylığını alıyor olması veya devlet memuru olarak çalışıyor olması durumunda ise % 50,
3- Bir eş 1 yetim olması halinde; eş % 60, yetim % 30,
4- Bir eş 2 yetim olması halinde; eş % 50, her bir yetim için % 25’er,
5- Bir eş 3 yetim olması halinde; eş % 50, her bir yetim için % 25’er, ancak yüzde yüzü geçemeyeceği için tutarın paylaştırılması gerekmektedir.
6- Tek yetim olması halinde % 50
7- İki yetim olması halinde % 40’ar olmak üzere toplamda % 80,
8- Üç yetim olması halinde 1/3 er oranında toplamda % 100
9- Dört yetim olması halinde ¼’er oranında toplamda % 100

Bu şekilde yetim sayısına göre bu oranlar değişmektedir ve bağlanacak aylıklar bu oranlara göre hesaplanıp değişmektedir.

Burada biraz bilgi vermeye çalıştım kafanıza takılan bir soru olması durumunda bize yorum atabilirsiniz elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.Saygılarımla.

 

Benzer İçerikler

128 Yorum Mevcut

 1. ATTİLA diyor ki:

  67 YAŞINDAYIM HİÇBİR SOSYAL GÜVENCEM YOK.EMEKLİ MAAŞIM DA YOK.ANNEM, BABAMIN 1971 DE VEFAATINDAN BERİ (EMEKLİ SANDIĞI’NDAN)EMEKLİ MAAŞI ALIYORDU. ANNEM DE VEFAAT ETTİ.BENİM DE HERHANGİ BİR MAAŞIM-GELİRİM OLMADIĞINDAN DOLAYI BANA EMEKLİ-YETİM MAAŞI BAĞLANIR MI? BEKARIM.YALNIZ OTURMAKTA OLDUĞUM DAİRE BİZİM.

 2. Emin diyor ki:

  Atilla bey yetim maaşı,Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az yüzde 60 oranında yitirip malul olduğu anlaşılan kız ve erkek çocuklarına verilmektedir. Sizde gerekli yerlere başvurursanız daha net bir bilgi edinebilirsiniz.

 3. nilgün diyor ki:

  2000 yılında eşim vatani görevini yaparken kaser hastalığına yakalanarak öldü.12 yıl oldu.şehit maaşı bağlanmadı.çünkü dediler bizden kaynaklanan herhangi bişeyden dolayı ölmedi.hastalanarak öldü.şimdi benölüm aylığı alabilirmiyim.36 yaşındayım bir kızım var oda 14 yaşında…hiçbir gelirim yok.eşimimde hiç sigortası yoktu.24 yaşında vefat etti.yardımcı olursanız sevinirim…

 4. Emin diyor ki:

  Nilgün hanım eşinizin sigortalı olarak zorunlu hizmet süresi olan 5 yıl çalışmış olması lazım. Birde o zamandan bağlamadılarsa şimdi üzülerek söylüyorum biraz zor maalesef ama siz yinede ilgili yerlere bir başvurun tam bir şey söyleyemeyeceğim.

 5. zehra diyor ki:

  merhaba eşimden boşandım işsizim ve ailemle yaşıyorum babam ssk emeklisi aldıgı maaş kendilerine zor yetiyo bana dul maaşı bağlarlarmı cevap verirseniz sevinirim.

 6. Emin diyor ki:

  Zehra hanım eşiniz vefat etmemiş ve ayrılmışsınız bu sebepten dolayı bir ölüm aylığı bağlanır mı tam bir bilgim yok. Size tavsiyem sigorta il müdürlüğüne gitmeniz ve oradaki yetkililere danışmanız.

 7. ayşe ayan diyor ki:

  MERHABAben 20/09/1979 da evlendim eşim mardin mazıdagında ÖGRETMENDİ görevi başındayken hasta olup vefat etti vefatı09/01/1980 BEN ÇOK KÜÇÜK YAŞTA evlilik yaptım 15 yaşında cahildim hiç bir hak ta bulunmadım şimdi magdur durumdayım ban a bir hak olurmu görevi başında vefat etti hasta oldu devletim bu durumdan faydamı saglıcak genç yaşta hayatını kaybetti devletimin verdigi en ucra köşesinde görev yaparken neden hiç bir hak saglanmıyor baş vurularda bulundum ama hiç bir sonuç alamadım

 8. fatma diyor ki:

  Eşim Vefat Etti 2Kız Çocugum Var 56 Yaşındayım Erkek Çocugum 1 Tane var oda bakmıyor Nerelere Başvurmam Gerekiyor Erkek Oglum Başka Şehirde Herhangi Sosyal Güvencem Yok Hiçbir Gelirim yoktur Cevap Verirseniz Sevinirim

 9. Esin Kara diyor ki:

  1979 haziran ayından beri annemle birlikte babamdan emekli sandığı dul ve yetim aylığı almaktayız.annem 01.03.2012 tarihinde vefat etti.Bu durumda benim alacağım yetim aylığı ne olacaktır ? Yani annemin almış olduğu dul aylığından ne kadarı bana tevdi edilecektir?

 10. ayça diyor ki:

  2010 yılında eşimden ayrıldım babam emekli bende okuyorum. aldıkları emekli parası ancak kendilerine yetiyor. işsizim gelirim yok bana yeni çıkan kanunda dul maaşı bağlanırmı cevap verirseniz sevinirim….

 11. timur diyor ki:

  KIZ KARDEŞİM EŞİNDEN ANLAŞMALI OLARAK BOŞANDI. VE BİR BASKASI İLE EVLENMEK ÜZERE VE ONUNLA YAŞIYO. AMA BİR TANE KIZI VAR ODA BABAMLA ANNEMİN YANINDA KALIYOR.NE ANNESİYLE NEDE BABASIYLA GÖRÜŞÜYO İKİSİNDENDE AYRI DEDESİ VE NENESİYLE YAŞIYO. BU DURUMDA YEĞENİME YETİM AYLIĞI BAĞLANIRMI. NOT:YEĞENİM 5 YAŞINDA CEVAP YAZARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.

 12. Emin diyor ki:

  Timur bey bu konuda en doğru bilgiyi sigorta il müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz.

 13. ilhan diyor ki:

  2006 yılında vefat eden babamdan 21,10,2006 tarihi itibariyler anneme 4/2= %50, bana erkek çocuğa 4/1= %25 , Kız kardeşime de 4/1= %25 olmak üzere maaşımızı alıyorduk ben üniversiteye devam ettiğim içi 25 yaşıma kadar almaya devam ettim taki, 16,03,2012 tarihine kadar Mart ayı maaşı 25 yaşıma bastığım için kesilmiş durumda ben maaşımın annemin üzerine aktarılması için ne gibi bir işlem yapmam lazım onu öğrenmek istiyorum- yoksa sistem otomatik olarak kendi halledecekmidir ? öyle olacağını sanmıyorum ? şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

 14. mehmet diyor ki:

  arkadaşlar benimde bir sorum olacak babam 7 yıl önce vefat etti ve annemin hiç bir sigorta durumu olmadığından dul aylığı bağlanabilirmi? cevap yazarzasınıa sevinirim

 15. Emin diyor ki:

  Mehmet bey dul maaşı bağlanma ihtimali yüksek 7 yıl uzun bir süre keşke daha önce başvuru yapsaydınız. Sizin yapacağınız iş Sigorta İl Müdürlüğüne gidip detaylı bir bilgi almanızdır.

 16. Emin diyor ki:

  @ilhan
  İlhan Bey Kurum tarafından gerekenler yapılıp izlenmektedir. Sizin yapacağınız iş SGK Müdürlüğüne gidip durumunuzu belirten bir dilekçe yazarak bilgi verip işlemleri hızlandırabilirsiniz.

 17. mukattes kocak diyor ki:

  ben iki cocuk annesı yım esım ölmedi ama ayrıyım cocuklarım okuyor calısıyorum ama yetmıyor babaları ceza evınde cocuk yada yetım parası almam ıcın ne yapmam gerekıyor bırde eskı esımın borcunu oduyorum yardımcı olursanız sevınırın nafaka almıyorum

 18. esin hanım diyor ki:

  Merhaba,
  merak ettiğim bir konu var. Öğretmenim. 15 yıllık hizmetim var. Vefat etmem durumunda oğluma( kendisi 11 yaşında) maaşımın ne kadarı bağlanır. Eline ne kadar para geçer. maaşlarımız 1850 TL civarı ama,bu ele geçen net paramız , maaşımızın çok daha düşük olduğunu duymuştum. 1850 Tl nin yarısı bağlanır mı?
  Teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim.

 19. rafet yüksel diyor ki:

  merhaba sıze bı sorum olacaktı babam ttk emeklısı 1998 yılında vefat ettı 2 kız bır erkek olma uzere babamdan bıze yetım aylığı bağlandı ablam evlendı maası anneme devır oldu ben 18 yasını ğectıktensonra maasım kesıldı anneme devır olmadı her yere danıştık erkeğın maası gerı gelmez dedıler doğrumudur ve babamla aynı ğunde emeklı olan bırısı 1000 tl maaş almakta annem ve kız kardeşımın maaşlarını toplamı 760 bu konuda benı bılılendırısenız cok sevınırım

 20. Hakan diyor ki:

  Merhaba,

  Dedem yakın zamanda 87 yaşında Albay emeklisi olarak vefaat etti.
  Dedem budan 20 yıl kadar önce 2. bir eş ile evlendi ve yeni eşi hala hayatta.

  Annem 61 yaşında SSK dan emekli (800 gibi bir maaşı var) ve babamla boşanmak üzereler.

  Babamla ayrıldıktan sonra dedemin emekli maaşından pay alabilir mi ?

 21. Hasan diyor ki:

  Babam ssk emeklisiydi vefat ettiğinde annem kardeşim ve bana;anneme %50,bana,%25.kardeşime %25 oranında maaş bağlandı.Ben 18 yaşını doldurduğumda maaşım kesildi.Annem ve kardeşim maaşını almaya devam etti.Kardeşim de 18 yaşını doldurdu şimdi onun da maaşı kesildi.Peki son durumda annem tek kaldığı için bu maaşın toplamda yüzde kaçını alır ve bu kesilen maaşların bir kısmı anneme eklenilecekse ne yapmamız lazım.cevabınızı bekliyorum.

 22. mithat diyor ki:

  21 aralık 2011 tarihinde abim bir yrafik kazasında vefat etti. eşi ve 3 çocuğu var. babamın hiç bir geliri yok yani kendisine biz bakıyoruz. fakat bazı arkadaşlar babana maaş bağlabilir dediler. babam 62 yaşında yukardaki oranlara baktım 3 çocuk varsa maaşın yüzde yüzü bağlanıyor. bu durumda artan bir yüzdelik yok babama maaş bağlatabilirmiyim. tşklr.

 23. GÜL diyor ki:

  Merhaba,

  Babam emekli sandığı mensubuydu.Vefat etti.Ben Ssk lı olarak özel bir hastande çalışyorum.Babamdan maaş bağlanabilir mi?Bu arada emekli olmama 7 sene var.Yardımcı olursanız sevinirim.

 24. arıfe diyor ki:

  sayın yorumcu burda bır haksız adaletsız gelır dagılımı var neden memur calısanı sıgortalı vafat etmıs babasının maasını alamıyor oysakı sgk kurumu denen bırlıkte bır catı altında bır kurum var sıgortalı calısan emeklı sandıgı vefat eden emeklı sandıgı babasının vefat eden bagkurlu esının maasını alıyor da neden calısan dul memur bsıgortalı vefat eden babasının maasını alamıyor lutfen burdakı cıfte standarta bır cozum getırılsın yaa herkes alsın yada kımse saygılarrr

  bılgı verırsenız sevınırım

 25. Serkan diyor ki:

  efendim emniyet şehidi yakınımın çocuğu yok eşi devlet memuru ve diğer evliliğinden çocuğu oldu evlenip boşandı şehidin anne ve babası maaş almakta idi fakat şehit eşi boşanınca anne ve babanın maaşında kesinti oldu bu acaba maaş aralarında paylaşılıyormu başka haklardada paylaşma olurmu konuda bilgi alabilirmiyim

 26. Solmaz Y. diyor ki:

  Eşimi 2011 ağustosunda kaybettim. Kendi sosyal güvencem yok ve bana eşimin dul aylığı bağlandı. Basında çıkan haberlerden 1957 de ölen babamın maaşını da alabileceğimi öğrendim. Bu arada babam da eşim de emekli sandığı emeklisi. Ankara’ya sigorta kurumuna yaptığımız başvurudan olumsuz yanıt aldım. Mahkeme başvuru yollarını öğrenebilir miyim? (1942 doğumluyum)

 27. erkan diyor ki:

  annem babamın maaşını alıyor,(emekli sandığından)babam 2009’da vefat etti.01/06/2012 tarihinde ssk ilçe temsilcisine kendi babasının maaşını alabilir mi dedik. alabilir dediler başvuruyu kabul ettiler babasının ve kocasının yüzde kaçını alır AÇİL

 28. dudu yılmaz diyor ki:

  2004 yılında evlilik yaptim 1 cocugum oldu erkek 2007 ayrildim cocugumun velayeti bende ama bentekrar evlilik yaptim 2011 de cocugumu yanima almak istiyorum ama şimdiki eşimin maddi durumu elverişli olmadigi icin yanima alamiyorum acaba devlet cocugumu maşa baglarmi

 29. Tahir diyor ki:

  Annesi ölmüş, babası hükümlü ve yetim kalan iki çocuk halihazırda kardeşlerden birisi çalışıyor. diğeri lisede okuyor ve bu çocuklara anneannesi bakıyor. Çocukların ölen annesi sigortalı idi. babaları da çalışıyordu ve sigortalı idi.Bu durumda lisede okuyan bu çocuğa aylık bağlanabilirmi? bağlanacaksa ne kadar bağlanacak…nasıl öğrenebiliriz? teşekkürler yardımlaranız için.

 30. Emin diyor ki:

  Tahir bey çok yüksek bir ihtimalle yetim maaşı bağlanır. Yetim maaşı ne kadar bağlanır bunun hakkında kesin bir şey diyemeyeceğim. Sizin tek yapmanız gerek SGK’ya gidip orada yetkili kişilerle görüşüp resmi bir bilgi almak.

 31. Kubilay diyor ki:

  Merhaba, Bir kız, bir erkek ve baba ile yaşayan üç kişilik bir aileyiz. Babam bir süre sonra ikinci evliliğini yapacak. Merak ettiğimiz şudur. Babamın vefatı durumunda, emekli maaşının kardeşime ve ikinci eşine dağılım oranı kaçtır? Ayrıca kız kardeşimin evlilik yapması ve boşanması, ya da işe girip çıkması durumunda yeniden maaş alabilmesi söz konusumudur? Kardeşim de 32 yaşında ancak okuyor.
  Teşekkürler.

  • sebiha koç diyor ki:

   ben emekli sandığı emeklisiyim, bekarım. emekli sandığı emeklisi ölen babamın maaşı bana bağlanırmı, annemde vefat etti, teşekkürler.

 32. Tanju Kurtoglu diyor ki:

  Ablam Emekli Sandigi emeklisi, esinden ayri. Emekli Sandigi emeklisi Babam bir süre önce vefat etti.Annemden ayri olarak ablam da belli bir Emekli Ayligi alabilir mi?Selamlar

 33. Erdinç diyor ki:

  Merhaba, Babam 2008 yılında vefat etti ve anneme, bana ve kardeşime ölüm aylığı bağlandı. Aynı yıl benim üniversite öğrenimim sona erdiği için aylığım kesildi ve anneme aktarılmadı. Bu sene mayıs ayında kardeşim 18 yaşına bastı ve Haziran ayında lise öğrenimi sona erdi. Üniversite sınavına girdi ancak bu ay kardeşimin maaşını çekemedik. Anneme de aktarılan herhangi artış gözükmüyor. Şimdi bizim ne yapmamız gerekiyor. 20 yaşına kadar alması gerekmiyor mu kardeşimin? Eğer 18 de kesiliyorsa şimdi aktarım yaptırıp üniversiteye başladığında tekrar üstüne geri alabilir mi? Yoksa bekleyecek miyiz?
  Teşekkür ederim.

 34. Tanju Kurtoglu diyor ki:

  Sordugum sorunun cevabini alamadim.Yorum kösesine almissiniz ama yazim soru niteliginde idi, yorum degildi.E-Mail adresime de cevap gelmemis.Bilmiyorsaniz yazin ki bilelim.Selamlar

 35. selma diyor ki:

  eşimden boşandım.babam 25 yıl önce vefat etti annem maaş alıyordu evlendi maaş kesildi şimdi ben babamın maaşını almak için nerelere başvurmalıyım sosyal güvencem yok 1 kızım var 10 yaşından babamın maaşını nasıl alabilirim…

 36. soner diyor ki:

  merhabalar
  % 81 özürlüyüm ve raporum var
  yaklaşık 22 yıllık ssklıyım fakat yalnızca 519 gün primim ödenmiş

  bu durumda kendi ssk amdan emekli olamıyorum bu kurudan başka nasıl şartlar dahilinde emekli olabilirim

  ayrıca babam bagkurlu idi vefaat etti ve yılardır ablam bagkurdan babamdan dolayı dul maaşı alıyor üstelik kendi eşindende emekli maaşı var ve yakında kendi sskasındanda emekli olacak bu durumda ben babamdan dolayı yetim maaşı alabilirmiyim?

 37. nuran diyor ki:

  Merhabalar ben eşimden ayrıyım ssk emeklisiyim babam emekli sandığından emekli annemde emekli sandığından emekli babam şu anda akciyer kanseri ve durumu ağır babamın vefatıyla babamın emekli maaşının tamamı banamı kalacak yoksa annemde alacakmı alacaksa yüzde kaçını alacak beni bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkür ederim

 38. nuran diyor ki:

  Merhabalar 9temmuz 2012de saat 10.38de size gönderdiğim sorumun cevabını alamadım beni bilgilendirirseniz sevinirim

 39. ferdi diyor ki:

  iyi günler efendim. babamı 1996 yılında kaybettik aynı zamanda bende o sene doğdum. babam okulda görevliydi yani emekli sandığı var. ama günleri eksik galiba. babam 3 sene o işte çalışmış hesaplayınca 1095 gün oluyor yani yetmiyor. çünkü 5 yıl olması gerekiyormuş. babamın emekli maaşını nasıl yapabilirim yardımcı olun lütfen kendimde bu konuları pek anlamadığımdan sizlere danışıyorum. acaba bu eksik günlerini de para karşılığında tamamlasak olur mu ? ya da askerlik falan sayılıyor mu ? yardımcı olursanız çok sevinirim. hayırlı günler…

 40. leyla diyor ki:

  Eşim vefat etti, emekliydi, kızı 25 yaşında ve çalışıyor, ben de çalışıyorum, özel sektörde, hakkım ne?

 41. hayriye diyor ki:

  merhaba,
  12 yıllık öğretmen iken eşim vefat etti,bana ve iki çocuğuma maaş bağlandı,maaşışımız oldukça iyiydi,fakat çocuklarım yaş sınırını doldurunca kesilen maaşlarının hepsi bana devredilmedi ve benim aldığım maaş çok düştü,oysa bildiğim kadarıyla maaşın %75 i bana bağlanması gerekmezmiydi.bu durumda ben ne yapabilirimi.saygılar

 42. SALİH URGANCIOĞLU diyor ki:

  merhabalar
  babamı 25 Şubatta kaybettik. Babam emekli sandığından emekliydi en son ocak ayında 3 aylık maaşı 3.030.00 olarak aldık.Nisan ayında maaşı Annem 615.00 olarak aldı.en son Haziran ayında 660.00 olarak aldı.Bu maaş bize düşük geldi .Babam HASAN URGANCIOĞLU ayda 1000,00 alırken ölünce maaşı bu kadar düşermikesinti miktarı nekadar? kesiliyor.
  Bilgi verirseniz memnun olurum.

 43. SALİH URGANCIOĞLU diyor ki:

  merhabalar
  Babamı 25 Şubatta kaybettik. Babam emekli sandığından emekliydi en son ocak ayında 3 aylık maaşı 3.030.00 olarak aldık.Nisan ayında maaşı Annem 615.00 olarak aldı.en son Haziran ayında 660.00 olarak aldı.Bu maaş bize düşük geldi .Babam HASAN URGANCIOĞLU ayda 1000,00 alırken ölünce maaşı bu kadar düşermikesinti miktarı nekadar? kesiliyor.
  Bilgi verirseniz memnun olurum. 17/07/2012

 44. didem akgül diyor ki:

  merhaba benim babam emekli polisdibabam öldükten sonra babamın ilk evliliginden olan kız cocugu şuanda 3 çocuklu kadın olmasına rağmen kimliginde kız olarak göründüğü için devletten maaş alıyor bu konuda bize nasıl yardımcı olabilirsiniz ayrıca bekar kızı var evlenince maaşı devletemi yoksa annememi kalcak cevabınızı bekliyorum saygılar

 45. elif diyor ki:

  eşim polis memuruydu 1998 de kanserden vefat etti.bana maaş bağlanmadı oğluma bağlandı.10yılı doldurmadı diye.ben evlendim.şimdi beni aradılar bağlanıyor diye evli olduğum halde ölen eşimden maaş alabilirmiyim

 46. Sevil diyor ki:

  İyi günler. Annem emekli sandığından dul aylığı alırken ben ve kardeşim yetim aylığı alıyoruz.Fakat kardeşim 25 yaşına girdiğinde yüksek öğrenimde iken aylığı kesildi.Bu durumda benim ve annemin aylığında artış olur mu?Cevaplarsanız sevinirim.

 47. gülay diyor ki:

  Hayırlı günler yardım sever insan;
  Benim sorum gayet basit. ancak emin olmak ve zor durum da kalmak istemiyorum. annem ölüm döşeginde kanser hastası kendisinin emekli sandıgından emekli maaşı var.Bu maaşı ÜÇ AYDA BİR ALDIGI İÇİN ÜÇ AY DOLMADAN ÖNCE hakkın rahmetine kavuşması halinde ödenen maaşları varislerinden geri alacaklarmı? ona göre biz hazırlıklı olmalımıyız.Bunu ögrenmek istiyorum.vereceginiz açıklama için şimdiden çok teşşekkür ederim.

 48. emel diyor ki:

  babam bağkur emeklisi iken 1.5 ay önce vefat etti. Anneme maaş bağlatmak istediğimizde annemin babamdan önceki eşinden de maaş hakkı olduğunu (emekli sandığı)öğrendik. Annem her iki eşinden de maaş alabilir mi? Başvurular nasıl yapılmalı? Babamdan ölüm yardımı alabilmesi için ne yapmalıyız? Cevaplarsanız sevinirim.

 49. Ece diyor ki:

  Babamla annem ayri ve babamin kiz kardesi yok erkek kardesleri de evli 1990 yilinda olmus emekli sandigindan emekli babannemin maasini alabilir mi? Bu arada babamda bagkurdan emekli calismiyor ve biz annemle kaliyoruz

 50. mehmet diyor ki:

  selamun aleykum..bende bikaç sorum olacak cevaplarsanız inşaellah..babam emekliydi vefat etti emekli maaşı anneme ve kardeşlerime bana bağlandı..erkek kardeşim 18 yaşından sonra maaşı kesildi o maaşş annemin aldığınamı eklenir yoksa tamamen gidermi?birde kardeşim okuyor öğrenci bu durumda yinede kesilirmi maaş?

 51. haluk baltacı diyor ki:

  annem emekli sandığından babamın ölüm aylığını alıyor.haziran 1998 de ölen bekar kardeşiminde aylığını alabilirmi.

 52. sibel diyor ki:

  iyi akssamlar,

  benim esim 12 sene once vefat etti. bendulluk maasi alabilirmiyim 2 cocugum var.
  devlet memuru olarak calisiyordu.
  ogrenciykende calismis.
  sskli olarak calismis ama fazla degil.
  askerligide var (tabiki onuda gunu eksik kalirsa ilave edicez tamamlamak icin).
  sizce bu durumda mumkunmu bana ve cocuklarima maas baglanirmi ?
  esim vefat ettinde ilk cocugum 3 yasindaydi ve digerinede 2.5 aylik hamileydim.
  gerekli yerlere evraklari yolladim ama halen bir netice alamadim halen belemekteyim..
  cvp icin tskler

 53. burcu diyor ki:

  ben 32 yaşındayım babam işçi emeklisiydi geçen sene vefat etti
  kendim eşimden ayrıyım 9 yıldır bir çocuğjumvar
  güvenlik görevlisi olarak bir şirkete bağlı çalışıyorum babamdan kalan maaşı alabilirmiyim lütfen bana yazarmışınız

 54. aslı diyor ki:

  Ben 18 yaşındayım babam 1 yıl önce vefat etti. Ondan SSK dan emekli babam 18 yaşıma bastığım andan beri maaş alamıyorum ben iki defa dilekçe yazdım ama cevap gelmedi 5 ay geçti hala bi cevap yok ne yapmalıyım bu durumda şimdiden teşekkür ederim..

 55. ersoy diyor ki:

  babaannem şu an 80 yaşında oğlunu 2003 de kaybetti ve geliri olmadığından kendisine maaş baglanmış idi daha sonra yapılan araştırmalar sonunda vefat eden dedemin sigortası olduğu tespit edildi ve babanneme dedemden dolayı maaş bağlandı.Hem dedemin hemde oğlundan kalan maaşı almakta iken 2012 yılında oğlundan aldığı maaş kesildi sebebi nedir acaba bilgi verirseniz sevinirim.Ayrıca dedemin maaşı bagalnırken oğlundan maaş aldığı sgk ya bildirilmişti 2003 yılından 2012 yılına kadar oğlundan aldığı maaş geri istenirmi yada maaş ödemesi devam edecekmi?? teşekkürler

 56. Kübra ÇAKMAK diyor ki:

  Merhabalar..
  Benim babam emekli fakat hayatta değil bu zaman kadar onun maaşını annem alıyordu şimdi ben 18 yaşımı doldurdum benim almam gerekiyor bankaya gittim fakat vermediler sosyal güvenlik kurumundan dilekce alıp doldurup onu ptt yoluyuyla ankaraya yollamam gerekiyomus yapıp yollarsam bana kac güne kadar cevap gelir ne zaman almaya baslarım yardımcı olurmusunuz bu sorum karsısında bana en kısa zamanda.
  SaygıLarımLaa..

 57. ozan diyor ki:

  babamdan kalan yetim maaşını 18 yasına kadar aldım.18 yasından sonra okumadıgım ıcn kesıldı suan 23 yasındayım ve universite ögrebcisiyim.
  sgk ya basvurdum bir form dldurup ankara emekli sandıgına yolladım 1 ay oldu cevap gelmedi.
  1.maaş baglanması mumkunmu?
  2.toplu para verılebilirmi?
  yardımlarınız için şimdiden tesekkurler

 58. seval diyor ki:

  babam 20 yıllık çalışma süresini doldurdu fakat yaş dolayısıyla emekli olamadan vefat etti 2003 yılında. anneme ve küçük erkek kardeşime maaş bağlandı altı ay içinde. fakat büyük erkek kardeşime ve bana bizim dilekçelerimiz ve uğraşlarımız sonunda tam bir yıl sonra zor bağlandı. bu süre içinde eksik para aldık. ben evlendikten sonra benim maaşım anneme aktarıldı fakat erkek kardeşim 18 yaşını dolduralı tam 6 yıl oldu ve maaş halen anneme bağlanmadı. yazdığım dilekçelerde hep cevapsız kalıyor. ne yapmam gerekiyor nasıl bir yol izlemeliyim. şimdiden çok teşekkür ederim

 59. hüseyin diyor ki:

  babam polis emeklisiydi ölünce annem ve dört kardeş kaldık üçü evli sadece annem ve ben kaldım ben çalışıyorum annem nekadar maaş alır saygılarımla

 60. sevim diyor ki:

  merhaba ben eşimden ayrıldım çalışıyorum asgari ücretle 2 çocuğum var babam 1996 yılında öldü maaşını alabilirmiyim

 61. sevim diyor ki:

  evim kira 500 tl çocuklarım okula gidiyor ayrıldığım eşim nafaka ödeyecekti ama şu an işsiz ödemiyor

 62. ayten diyor ki:

  merhaba ben esımden ayrıyım babamdan para alıyorum annemde alıyor ve bır ablamda var ona alıyor esı öldüğü ıcın, annem hasta ve yaşlı allah korusun bırgun öldüğü zaman onun maasından bıze paylastırılıyor mu yoksa annemın maası bıtıyor mu? sımdıden bılgılerınız ıcın tesekkurler.

 63. fatma placebo diyor ki:

  merhaba
  annem şehit kızı. dul ve yetim aylığı almaktadır.ben kızı olarak çalışmamaktayım ve eşimden boşandım.herhangi bir gelirim ve gayrimenkulum yok.annem vefat ettiği zaman onun maaşını alabilirmiyim?verirlermi?yada diğer kızkardeşlerim arasında paylaştırılırmı ama onlar evliler. nasıl bir uygulama olmaktadır?bilgi verirseniz sevinirim. teşekkürler…

 64. GUNNUR SEZEN diyor ki:

  BABAMDAN YETİM AYLIĞI ALIYORDUM ANLAŞMALI BOŞAN MA DİYE KESTİLER ADRES VERDİĞİM HALDE İNCELEMEYE GELMEDİLER TEKRAR NASIL BAĞLANIR

 65. aşkın diyor ki:

  annem, ben ve iki kardeşim babamın vefatından sonra maaş almaya başladık. ablam ve ben memur olup işe başladığımızdan maaşımız kesildi maaşlarımızın annemizin üzerine devredilmesi mümkün mü ? mümkünse nasıl yapılıyor ? küçük kardeşim hala alıyor maaşını bu arada bilgilerinize . şimdiden teşekürlür

 66. hayati aslan diyor ki:

  merhaba :
  72 kacındayım ssk dan 1996 ta emekli oldum..babam askerde vafat etti. bundan dolayı 1998 sehıt ve dul aylıgı baglandı ve 2006 kesıldı.% 73 oranındada özurluyum .yenı yasaya göre ben tekrar sehıt ve dul yetım aylıgı alabılırmıyım.

  saygılarımla

 67. osman diyor ki:

  babamı 14 temmuz da kaybettim. 25 yıl iki ay hizmeti var. 7 kardeşiz 1 ri evli onun dışında 2 kız kardeşim ve ben 18 yaşını doldurmuşuz fakat okuyoruz. emekli maaşı ve emekli ikramiyesi ne kadar alacağız ve evli olan kardeşim hariç diğerlerimize maaş bağlanacak mı? dul yetim maaşıyla vefat eden babamın emekli maaşı aynı şey mi?

 68. yasemin diyor ki:

  ben eşimi 24 temuz 2012 kaybetim bana bağlanan bir emeklilik ayliği var ben dul aylığı başvurusu yaparsam bağlanır mı

 69. Gülay Aktaş diyor ki:

  Merhaba…1999 dan itibaren babamdan ölüm aylığı alıyoruz.Bir eş ve 5 yetim vardı.Kardeşler evlendikçe alınan maaş oranıda azaldı.Şu anda ben ve annem varız.Aldığımız maaş yaklaşık 730 milyon tl.Başından beri maaş alma oranı yüzde %57 yazıyor.Bu oran doğru mudur?Şimdiden teşekkür ederim.

 70. Gülay Aktaş diyor ki:

  Gösterge 11657 .8 derece 10 kademe.

 71. berrin diyor ki:

  merhaba babam emekli sandıgından maaş almakta iken 2008 yılında vafat etti .annem de emekli sandıgı memur emeklisi babamdan dul aylıgı alıyor.bende eşimden ayrıldım ve babamın dan yetim aylıgı almak için muracat ettim sgk den farklı söyleniyor burada farklı yazılıyoır annemin ve benim maaş oranlarımız ne kadar dır bilgi verrirseniz sevinirim saygılarımla

 72. ayse ozlu diyor ki:

  ben kendım emeklı maaşı almaktayım babamdan dolayı dul yetım maaşı alabılırmıyım babam sıgortadan ışcı emeklısı ıken vefat ettı maasşını annem alıyordu oda vefat ettı şu an ablam gelır duzeyı cok yuksek oldugu halde babamın maaşını almaktadır ablam sevım ozen 2 tane dukkan 2 tane ev kırası almakta olup hıc bır ıhtıyacı yokken babamın maaşını baglatmıştır ayrıca eşınden dolayı emeklı maaşı bulunmaktır eşı öldügü ıcın eşının maaşını almaktadır ben ıse eşımden ayrılmış durumda oldugum ıcın magdur dutrumdayım Ablam sevım ozen nın durumunu ınceleyıp benımde durumu goz onune alınarak bılgı verılmesını rıca ederım sevım ozen tc no 11866640170 nolu şahıs araştılırarak durumun ıncelenmesını talep sdıyorum

 73. YÜKSEL CİCİKÇİOL diyor ki:

  biz 3 kadeşiz 2 kız biri oğlan oğlan olan ağabeyimiz özürlü.annem bu ağabeyimiz için tam 18 yıl bağ-kura para ödedi tek damatlara mahtaç olmasın diye 1999 yılında biz emekli yapmak için uğraştık yaşını bekleyecek dediler ondan sonra dondurduk yaşını bekliyordu 2008 yılında 5510 sayılı kanun çıkanca biz 2009 yılında emeklilik için müracaat ettik ilk biz olduğumuz için çok oyaladılar çok şey istediler tüm bunları belgelendir fakat bize geriye dönük işlem yapmadılar2010 yılında da emekli 5510sk nun 25 maddesine göre emekli oldu bakıma muhtaç olduğu için ablam onun tüm bakımını üstlendi ayrıca annemde felçli olduğu için onada o baktı dul olduğu için şimdi ssk olan annemin maaşını alıyor.özürlü ağabeyim 2 yıl emekli maaşını aldı eylül ayında vefat etti.şimdi ablam ağabeyimin maaşınıda alması gerekmezmi? çünkü ağabeyim çalışacak durumda değildi damatlar bakmaz diye annem onun için para ödedi.ablamda 6 ay evli kaldı ayrıldı birdaha evlenmedi onlara ablam baktı. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

 74. NURETTİN ÇALIK diyor ki:

  DAYIM EMEKLİ SANDIĞINDAN EMEKLİ MEMURDU 10 GÜN ÖNCE ÖLDÜ. ANNANNEM MAŞINDAN FERAGAT EDİP YENGEMİN ALMASINI İSTİYOR. YALNIZ , SAĞLIKTAN FAYDALANABİLİRMİ? SAYGILARIMLA

 75. okan diyor ki:

  ben okan annem 15 gün önce vefat etti ben çalışmıyorum annemin maaşıyla geçiniyordum hiç bir gelirim yok 49 yaşındayım erkek çocuklarına ölüm yardımı yapılıyormu acaba emekli sandığından emekliydi bu numaramdan bildirirmisiniz acaba rica etsem 0507 594 03 27

 76. ayşe şahin diyor ki:

  Merhabalar.
  Neden memur emeklisi dul bir bayan, sıgortalı vafat etmıs babasının maasını alamıyor. Oysakı eskiden Emekli sandığı, Bağkur ve SSK ayrı ayrı kurumlar dı. SGK kurumu denen ve her 3 kurum da bır catı altında toplandı . Sıgortalı emeklisi-calısanı Emeklı Sandıgından vefat eden emeklı babasının vefat eden babasının maasını alıyor da neden emekli dul bir bayan sıgortalı vefat eden babasının maasını alamıyor lutfen bu cıfte standarta karşı ne yapmam ve nerelere başvurmam geretiği konusunda bana yardımcı olurmusunuz. Yaa herkes alsın yada kımse. Burda bır haksız ve adaletsız gelır dagılımı var.. saygılarrr

 77. ayşe şahin diyor ki:

  Merhabalar.
  Neden memur emeklisi dul bir bayan, sıgortalı vafat etmıs babasının maasını alamıyor. Oysakı eskiden Emekli sandığı, Bağkur ve SSK ayrı ayrı kurumlar dı. SGK kurumu denen ve her 3 kurum da bır catı altında toplandı . Sıgortalı emeklisi-calısanı Emeklı Sandıgından vefat eden emeklı babasının maasını alıyor da neden emekli dul bir bayan sıgortalı vefat eden babasının maasını alamıyor lutfen bu cıfte standarta karşı ne yapmam ve nerelere başvurmam geretiği konusunda bana yardımcı olurmusunuz. Yaa herkes alsın yada kımse. Burda bır haksız ve adaletsız gelır dagılımı var.. saygılarrr

 78. ismail diyor ki:

  halamın beyi bağkur emeklisiydi vefat etti.kendisine ve oğluna aylık bağlandı,oğlu 18 yaşını doldurunca aylığı kesildi ama halamın maaşında bi fark olmadı.o maaşıda halama vermeleri gerekmiyomu.aydınlatırsanız sevinirim.

 79. buket diyor ki:

  Sayın Yetkili;

  Ben ve kız kardeşim 4 ay önce annemizi kaybettik 18 yıl öncede babamızı kaybettik

  Size sorum şöyle olacak ben annemin, kız kardeşim ise babamın maaşından mı yararlanacak?

  Kız kardeşim babamın maaşından muaf olduğuna dair dilekçe vermesi gerektiği söylendi ve verdi

  Bizim beklentimiz birimiz babamızın maaşını diğerimiz annemizin maaşını alacaktı ancak bizlere yatan maaş ödemesi 430 tl gibi bir rakam oldu konu ile ilgili bizi aydınlatmanızı rica ederim…..

  iyi günler dileriz.

 80. seyhan durmaz diyor ki:

  kızım ve ben eşim vefat ettiğinden dolayı ölüm aylığı alıyoruz.fakat 6. ayda ben evlenmeyi düşünüyorum.kızım paranın hepsini veya yüzde kaçını alır.bilgilendirirseniz sevinirim.teşekkür ederim.

 81. esin diyor ki:

  ben eşimden ayrıldım. ondan nafaka alırken, yaşayan emekli sandığı emeklisi babamdan da maaş alabilirmiyim? teşekkürler

 82. birten diyor ki:

  selam … eşimden dolayı dul maaşı almaktayken annem de vefat etti hangisinin maaşı bana bağlanacak? tşkkrler

 83. Mesut karaca diyor ki:

  Kayınpederim hem Türkiyeden emekli hem de yurtdışından emekli yakın bir zamanda vefat etti,hiçbir sağlık güvencesi olmayan ve eşinden boşanmış dul baldızım babasının yurtdışı ve türkiyeden emekli maaşlarını alabilirmi oranları ne kadar,cevaplarsanız çok memnun olurum kalın sağlıcakla,iyi çalışmalar diliyorum.

 84. halis çelik diyor ki:

  ben 1964 doğumlu bir işçi emeklisiyim 1500 tl maaş alıyorum kanser hastasıyım ben ölünce kızım bu maaşımın yüzde kaçını yetim maaşı alır kızımda 1993 doğumlu bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim

 85. harun diyor ki:

  merhaba hocam
  Benim babam hizmetli devlet memuru ortalama 1500 tl maas aliyodu.Ama annemle bosandiktan sonra bunalima girip intihar etti.ben kiz kardesim ve erkek kardesim olmak uzere 3 kardesiz bu bahsettiginiz gibi maasini 3 e mi bolecekler yoksa intihar ettigi icin maas baglamama gibi bir durum olurmu yaklasik 12 senelik memurdu yardimci olursaniz sevinirim…

 86. emine diyor ki:

  Ben 1981 doğumluyum eşim oteli tam 12 yıl oldu bir oğlum var ve eşim le isteyerek evlendiğim için ailem destek olmuyor oğlum la ben tek yaşıyorum hiç bir gelirim yok evim kira ve oglumu okutmaya çalışıyorum eşimden bana bir maaş baglanmasi oğlum yetim mais baglanilirmi bana bu konuda yardım edin çok zor durumda yardımcı olurmusunUz

 87. ozden diyor ki:

  Merhabalar,

  Babam Demır çelik fabrıkalarından emekli olduktan sonra 1994 de vefat etti. Ablam 1966 dogumlu ben 1971. Ablam evli degıldı ve hakkını anneme devredıp tek maasın anneme kalmasını talep ettı. daha sonra evlendı ve sımdı tekrar bosandı. Kendısıne tekrar maas baglanması durumunda annemın maasınımı bolusur? yoksa ek bır maas mı odenır?

  tskler

 88. aynur aslan diyor ki:

  merhaba ben babamı 2005 yılında kaybettım. babamın maasını annem almaktadır.
  bız 3 kardesız 2 erkek 1 kız
  esımden bosanalı 6 yıl oldu fakat 1 aydır ıssızım. babamın emeklı aylıgından nasıl faydalanabılırım.

  annemın aldıgı maasın oranına dokunmus olurmuyun.

 89. leyla ay diyor ki:

  2005 yılında babamı kaybettım.
  2009 yılında esımden bosandım. 1aydır ıssızım. annem babamın emeklı aylıgından faydalanmakta.

  bız 1 erkek 2 kız kardesız.dıgerlerı sıgortalı ve evlı

  babamın emeklı maasını annemın aldıgı orana dokunmadan ne sekılde yararlanabılırım.

 90. sema diyor ki:

  merhaba benim babam 13 yıl önce öldü ölmeden önce evlendi maşına üvey anne alyordu şimdi oda öldü bende 2 yıldan beri ayrıım eşimden babamın maşı bana düşebilrmi yardımcı olursanız sevinirim.

 91. Lale Gök diyor ki:

  Annem ve Babam,Emekli sandıgından emekli idiler,Annem ve Babammın vefatından sonra bende beyimden ayrıldıktan sonra Babamdan bana dul maaşı bagladılar,fakat annemden de maaş baglanıyormuş lütfen beni bilgilendirirmisiniz.

 92. hilal diyor ki:

  bana 2008 yılında babamdan dolayı emekli sandığı maaş bağladı baban meur iken 5 yıl 6 ay çalışması olmuş ben maaşı 2 yıl kadar aldım ama daha önceden bağkur kayddım olduğundan maaşım kesildi ve bana 15 milyar borç çıkarıldı ben şimdi bu borcu ödeyecek durumum yok bana bir yol gösterirseniz sevinirim

 93. kaplan diyor ki:

  eşimden aldığım maaşı dul kızıma devredsem ölen kızımın emekli maaşını alabilirmiyim.

 94. nuray diyor ki:

  eşim yaşlılık maaşı alıyor biz bundan feragat edip ben emekliyim benim üzerimden ssk dan nasıl faydalana bilir

 95. gulseren diyor ki:

  İyi aksamlkarar biz 3kiz kardes 2 babadan ozuz ben tekim 1kiz kardesim evlendi diyeri okuyo esit aylik aliyoduk simdi ikiye bolundu kizkardesim500tl ben295 tl alyorum okurumlara bas vurmus benim ne yapmam gerekiyo ben bas vurmadim lutven yardimci olun ne yapmam gerekiyo ben hic evlenmedim 33yasindayim ne yapacagimida bilmiyorum

 96. kübra diyor ki:

  benim annem 2010 yılında vefat etti.babam ve ben annemin emekli maaşını alıyorduk.şimdi babam evlenecek babamın maaşı tamamen kesilecek. peki bu durumda babamda kesilen maaşdan benim maaşıma herhangi bir ekleme yapılır mı?

 97. vedat çelikkan diyor ki:

  annem babamdan boşanalı 20 sene oldu babam memur emeklisi babam vefat edeli 13 sene oldu annem babamın maaşını alabilirmi

 98. deniz diyor ki:

  annem 1 ay evvel vefat etti. 2. eşinden maaş almaktaydı. engelli kızım var ben çalışmıyorum annem le yaşıyordum acaba maaşından istifade edebilimiyim?

 99. HULUSİ diyor ki:

  dedem öldü.emekli sandığı emeklisiydi.babannem sağ ve maaşı alabilmesi için hangi kuruma hangi evraklarl başvurmam gerekir.

 100. murat diyor ki:

  benim ikinci evliliğimde iki tane biri kız biri erkek 2 çocuğum var .eşimin ise ilk kocasından 13 yaşında bir kızı var . ama eşimin %50 raporu benim %77 raporum var dul ve yetim aylığı alabilirmiyiz .

 101. su diyor ki:

  öğretmen 5 yılı doldurmadan vefat etmişse hiçbir şekilde eşi ve çocuğuna maaş mağlanmıyor mu

 102. hidayet diyor ki:

  eşim vefat etti aynı kurumdan emekli olduğumuz için bana yüzde elli bağlandı fakat kendi maaşımdanda yüzde otuz kesildi buna anlam veremedim bu ne saçmalık

 103. hande sinem diyor ki:

  merhabalar;

  babam emeklı sandığı emeklısı ve 18.09.2013 tarıhınde vefat ettı. 01.10.2013 tarıhıne aıt emeklı maası ve bayram sebebı ıle erken yatan 01.11.2013 tarıhlı emeklı maası maas hesabına yattı.bız 27.09.2013 tarıhınde gereklı kurumlara vefat ıle ılgılı bılgılerı vermemıze ve paraya dokunmamamıza ragmen ,daha onceden varolan kredımıze aıt otomatık odeme talımatı ( kı ıptal ettırdık bu odeme seklını) sebebı ıle banka kredı odemesını bu hesaptan ceker ıse sorumlu konumunda olur muyuz? eger olur ısek bundan sonrakı asamada nasıl bır yol ızlemelıyız? ayrıca ılgılı her kuruma babamın vefatı ıle ılgılı bılgıyı vermemıze ragmen neden hala maas yatmaktadır? herhangıbır sakınca dogar mı ?

  ıyı calısmalar – saygılarımla

 104. ibrahim çankaya diyor ki:

  Babam 10.10.2013 günü vefat etti kendisi işçi emeklisi idi. Ben dul kızı ise eylül 2009 dan bu yana memur emeklisiyim. Ölen babamın emekli maaşını da alabilirmiyim. cevap verirseniz sevinirim. Saygılar.

 105. şaban keleş diyor ki:

  iki kız kardeşim var ikiside bekar ve rahmetli annemin emeklisini alıyorlardı maaş üçe bölündü bir yarısını babamız diyer yarısınıda iki kız kardeşe ayırdılar ablamlardan büyük olanı kaybattik ona düşen pay e olucak öğrenmek istiyoruz annem ssk emeklisi

 106. selda kaçar diyor ki:

  vefat eden ablamdan annem şuan 200 tl maaş alıyr ilk zamanlar çocuğu ve eşide alıyrdu ama şu an almıyrlar şu an ablamın maaşını annemden başka alan yok ben bu maaşın tamamını annemin alması için ne yapmalıyım.cevap yazarsanız memnun olurum…

 107. Serap diyor ki:

  Babam ssk emeklisi 2000 yılın da vefat etti. Maaş bağlandı annem%75 alıyo …sadece eş alıyosa %75’i … eş ve 1çocuk %60 %30 oran .. Tek annem maaş bağlanmış oluyo ve bu durum da ben babam dan maaş alamıyorum babam dan maaş bağlanması yetim aylığı alabilmem için ne yapmam gerekiyor?bu zamana kadar Benim hakkımın sadece annemin aldığı maaşın için de olduğunu sanıyordum bu durum da ben babam dan bana maaş bağlanmadını sadece annemin aldığını anladım.. Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim saygılarımla teşekkür ler..

 108. ertugrul diyor ki:

  olen eşim bayan devlet memuru ıkı cocugumuz var ama eşimin annese dul yslılık maaşı alıyor buda faydalanabılırmı benımde maddı durumum ıyı degıl inşaat işçisiyim bende faydalanabılırmıyı

 109. gamze inan diyor ki:

  babam öldüğünden dolayı yetim maaşı alıyorum ama 10 martta evlendim sgk ya başvurdum maaşımın anneme devri için bana çeyiz parası verecez ve bunu geri ödemiyceksin dediler
  ve ben annemin maaşını alabilirmiyim peki

 110. gamze inan diyor ki:

  anneme benim maaşımı 2 aay içinde yatırcaz dediler bu arada annemin kendi maaşı yatıyo onu alabilirmiyim peki

 111. gamze inan diyor ki:

  bide gerçekten bu çeyiz parasını gerçekten annemden kesmiyceklermi

 112. gamze inan diyor ki:

  inş bi cvp verceksiniz

 113. Gülten diyor ki:

  Ben 10 yıl önce eşimden ayrıldım 5 çocuğum var hepsi bende babam vefat ettiği için maaşını ben alıyorum evim kira geçinmekte çok zorluk çekiyorum öğrenci parasından yararlana bilir miyim 4 çocuğum okuyor 1 kızım evli bu konuda bana yardımcı olur musunuz teşekkür ederim…!

 114. mürşide sönmez diyor ki:

  ben emekli sandığından emekliyim eşim ssk dan benim veya eşimin vefatı durumunda emekli maaşımızın yüzde kaçını alabiliriz ayrıca anne ve babanın vefatında cocuklar ikisininde maaşını alırmı.
  ilginiz için teşekkür ederim

 115. selda ülkü diyor ki:

  emekli sandığından emekli olup vefat eden dayımın üzerinden anneanneme hiç bir geliri olmadığı için maaş bağlanması için 10 gün önce evrakları Tekirdağ SSK ya teslim ettik ne kadar sürede bağlanır ve nereden öğrenebiliriz Tekirdağ SSK Çerkezköy den öğrenceksiniz demiş fakat Çerkezköy emekli sandığına biz bakmıyoruz Ankara dan haber gelicek size diyor bu işlemler ne kadar sürer nereden öğreniriz ihtiyaçları için acil bağlanması gerekiyor ilginize teşekkür ederim.

 116. şule diyor ki:

  merhaba. Evlilik dışı bir kız çocuğuum var. Babası yardım edemiyor. Ben kendi ailemle yaşıyorum. Babam emekli bize bakıyor fakat yetiştiremiyor. Ben sosyal yardımlaşmadan bi yardım alabilirmiyim acaba?

  • Gul diyor ki:

   Merhabalar, ben uzun suredir yurt disinda yasiyorum. esimden 2007 yilinda ayrildim. Babam ordudan emekli ve 2001 yilinda vefat etti. Ben anneme odenen aylik azalmasin diye hic bir islemde bulunmadim ama su anda 2 yildir issizim.yetim ayligi konusunda bilgi almak istiyorum. Cok tesekkur ederim

 117. emel diyor ki:

  Ben 10 yıllık devlet memurun 1 çocuğum var kocam çalışmıyor hiçbir sosyal güvencesi de yok ben ölümce benim maaşimi alırmı

 118. TUNÇ diyor ki:

  kayın valdem ölen oğlundan 20 seneyi geçkin maaş almaktaydı bundan 10 gün önce kayınpederi vefat etti acaba kayınvaldem hem oğlundan bağlanan aylığı hemde kocasından bağlanacak aylığı alabilirmi şimdiden teşekkür ediyorum saygılarımla

 119. ayse diyor ki:

  Ben esimde ayrildim ve annemin babamin bagkurundan yararlanmaktayim esinden ayrilan kizkardesim tekrar evlilik yapti evlenen kardesimin maasi bana eklenebilirmi

 120. Caner diyor ki:

  İyi günler. Abim bekar olarak 7 yıl önce vefat etti. SSK lı olarak 1995 den 2001 yılına kadar 895 günü var. Babam emekli maaşı alıyor ancak annemin hiçbir geliri yok. Annem abimden ölüm maaşı yada başka bir maaş alabilir mi? Teşekkürler.

 121. Büşra diyor ki:

  Merhaba Ben Dedemin Üstündeyim Annem İle Babam Evli Nikahlı Ama Ben Dedemin Üstündeyim Allah Göstermesin Dedem Öldüğü Zaman Maaşı Bana Kalırmı Cehiz Maaşı Alabilirmiyim Devletten Detaylı Bilgi İstiyorum Lütfen?

 122. Arif diyor ki:

  Size bir.sorum var Kari koca ogretmendik karim yeni vefat etti maasini beyi olarak maasini alabilirmiyim lutffen acele cevap.verinn

 123. nesrin basyan diyor ki:

  Annem emekli sandigindan üç aylık maaşı aldiktan sonra vefat etti başka mirasçı yok maaşı devlet ister mi

 124. Gülay diyor ki:

  Merhabalar , 2010 yılında vefat eden babamdan annem ve ben sgk dan maaş almaktayız. 2014 senesinde vefat eden annemin babası bağkur emeklisidir annem babasından dolayı yetim maaşını da alabilir mi ? Veya babamın maaşından refagat edip babasından maaş almayı talep edebilir mi ? Bu durumda benm yetim maaşım ne olur ? Şimdiden teşekkür ederim.

 125. gül diyor ki:

  babam vefat etmeden önce 950 maaş alıyordu.bnm sigortam yok bekarım çalışmıyorum.annem ne kadar ben ne kadar alacağım.tek kız benim bir de bekar abim var.abim maaşın %75 inin verileceğini,%50 sinin anne,%25 inin benim alacağını söyledi.doğru mudur.açıklarsanız sevinirim.

 126. mushap diyor ki:

  yüzde60 engeliyim hem engelli paramı alıp hemde babamın parasını alabilirmiyim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Arşivler

Sosyal Ağlar

Youtube Vimeo Flickr Picasa Reddit Rss İle Takip

Facebook Google+ Delicious Twitter Pinterest Linkedin

RSS Takip

Yukarı Çık
image